Penktadienis , 19 balandžio 2024
Pagrindinis / Gyvenimas / „AUŠROS“ MUZIEJININKŲ PATIRTIS PERDUOTA UKRAINOS MUZIEJININKAMS

„AUŠROS“ MUZIEJININKŲ PATIRTIS PERDUOTA UKRAINOS MUZIEJININKAMS

Šių metų spalio 31 dieną Ukrainos nacionaliniame dailės muziejuje Kijeve vyko seminaras „Sėkmingas muziejus: vertinimo kriterijai ir monitoringo instrumentai“, kurį organizavo Ukrainos kultūros tyrimų centras kartu su  Ukrainos ir Lietuvos kultūros ministerijomis ir Lietuvos ambasada Ukrainoje. Seminaro tikslas – pristatyti abiejų šalių sėkmingų muziejų pavyzdžius ir aptarti, kokie galimi muziejų veiklos vertinimo kriterijai bei stebėsenos instrumentai.

Atminties ženklai Maidano prieigose. Nuotr. V. Šiukščienės
Atminties ženklai Maidano prieigose.
Nuotr. V. Šiukščienės

Seminare dalyvavo ir jį sveikinimo žodžiu atidarė Ukrainos kultūros viceministrė Tamara Mazur ir LR ambasados Ukrainoje kultūros atašė Jurgis Giedrys. Lietuvos kultūros ministerijos Muziejų, bibliotekų ir archyvų skyriaus vyriausioji specialistė Vaiva Lankelienė skaitė pranešimą „Lietuvos muziejų politika ir muziejų veiklos vertinimas“. LR kultūros ministerijos sprendimu kaip sėkmingo muziejaus pavyzdys Ukrainos muziejininkams pristatyti buvo pasirinktas Šiaulių „Aušros“ muziejus. Dalyvauti seminare buvo pakviesta „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė. Ji seminaro dalyviams skaitė pranešimą „Aktualūs Lietuvos muziejų veiklos aspektai Šiaulių „Aušros“ muziejaus pavyzdžiu“. Pranešime buvo pristatyta trumpa muziejaus istorija, šiandienos veikla, atkreipiant dėmesį į aktualiausius veiklos aspektus: eksponatų skaitmeninimą Lietuvos integralioje informacinėje sistemoje, eksponatų pervertinimą tikrąją verte, Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo taikymą muziejų veikloje ir muziejų vertinimą. „Aušros“ muziejus ne tik sėkmingai skaitmenina eksponatus, bet ir pirmasis Lietuvoje perėjo prie eksponatų apskaitos vykdymo Lietuvos integralioje informacinėje sistemoje. Šis faktas Ukrainos kolegoms buvo naujiena, nes Ukrainoje tik ruošiamasi kurti muziejų informacinę sistemą, muziejininkai nėra susipažinę, kaip veikia analogiškos sistemos. Tad kitų šalių kolegų patirtis šioje srityje kelia didžiulį susidomėjimą. Šalies muziejų eksponatų fondo vertės nustatymo procesas, vykstantis Lietuvoje, Ukrainos muziejininkams taip pat yra naujovė. Aptariant Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo taikymą muziejų veikloje, pristatyta „Aušros“ muziejaus praktika, kurią muziejus taiko, išduodamas naudotojams eksponatų vaizdų kopijas. 2015 m. buvo vertinta „Aušros“ muziejaus veikla. LR kultūros ministro įsakymu muziejui suteiktas įvertinimas penkeriems metams, jis įtrauktas į Įvertintų muziejų sąrašą. Pranešime detaliai aptarta Lietuvos muziejų vertinimo procedūra. Kaip pagrindiniai vertinimo stebėsenos instrumentai buvo įvardytos ir aptartos įvairios ataskaitos. Ukrainos muziejininkai prelegentei turėjo daug klausimų: nuo Lietuvos muziejų integralios informacinės sistemos ir eksponatų skaitmeninimo bei apskaitos vykdymo sistemoje detalizavimo, iki klausimų, kokiu būdu pavyksta pakviesti mados istoriką Aleksandrą Vasiljevą Šiauliuose eksponuoti jo kolekcijų parodas.

Seminaro organizatoriai ir LR ambasada Ukrainoje sudarė galimybes pamatyti istorines Kijevo vietas ir populiariausius muziejus. Aplankyti didingi X–XI a. Kijevo Rusios laikus menantys istoriniai architektūriniai kompleksai – Kijevo Šv. Sofijos soboras, Auksiniai vartai, Pečioros Lauros vienuolyno ansamblis, vienas populiariausių muziejų šalyje – rašytojo Michalo Bulgakovo literatūrinis muziejus, esantis Kijevo Monmartru vadinamoje bohemiškoje gatvėje Andrejevskij spusk (Andrejaus nuokalnė), jungiančioje apatinę ir viršutinę miesto dalis. Gyventi teko garsiojoje Nepriklausomybės aikštėje – Maidane – esančiame viešbutyje „Ukraina“, aplink kurį ir visose Maidano prieigose gausu nesenus revoliucinius įvykius menančių istorinės atminties ženklų – barikadų fragmentų, kryžių, antkapinių paminklų, pastatytų visuomenės iniciatyva. Maidano prieigos sutvarkytos ir tik minėti akcentai liudija vos prieš porą metų vykusius ginkluotus susirėmimus.

Taip pat skaitykite

Emokymai: kodėl nuotoliniai kursai tampa vis patrauklesni šiuolaikiniam žmogui?

Gyvename skaitmeniniame amžiuje: virtuali erdvė tampa vis svarbesnė mūsų gyvenime. Nenuostabu, kad ir mokymasis ne ...