Penktadienis , 19 balandžio 2024
Pagrindinis / Įvairenybės / PIRMOJI EUROPOS SĄJUNGOS INVESTICIJA KULTŪRAI SKIRTA VENCLAUSKIŲ NAMAMS

PIRMOJI EUROPOS SĄJUNGOS INVESTICIJA KULTŪRAI SKIRTA VENCLAUSKIŲ NAMAMS

 Šiaulių „Aušros“ muziejus su Centrine projektų valdymo agentūra pasirašė pirmąją Lietuvoje Europos Sąjungos (ES) investicijų projekto finansavimo sutartį dėl Venclauskių namų pritaikymo daugiafunkcėms muziejinėms veikloms. Simboliška, kad pirmasis Kultūros ministerijos administruojamas ES investicinių fondų projektas bus įgyvendinamas ne sostinėje, o Šiauliuose: užtikrinti tolygią ir darnią regionų plėtrą yra vienas iš Lietuvos partnerystės sutarties ir Kultūros ministerijos prioritetų.

 Projekto vertė – 2,75 mln. Eur, iš jų ES investicijų dalis sudaro 2,34 mln. Eur ir 0,41 mln. Eur valstybės biudžeto lėšos. Tai pirmoji kultūros srities ES investicijų projekto finansavimo sutartis iš 2014–2020 m. laikotarpiu skiriamų ES investicijų kultūrai.

Venclauskių namai
Venclauskių namai

Šiuo metu Šiaulių „Aušros“ muziejus skelbia pastato ir ekspozicijos įrengimo projektavimo bei rangos darbų konkursą. Numatoma, jog 2017 m. pradžioje su laimėtoju bus pasirašyta sutartis. Planuojama, kad Venclauskių namų tvarkybos darbai bus baigti 2019 m. gruodžio 31 d.

Šiaulių „Aušros“ muziejui priklausantis išskirtinis kultūros paveldo objektas – Venclauskių namai – dėl nepatenkinamos fizinės būklės šiuo metu nėra lankomas kultūros vartotojų, pastato teritorija nėra pritaikyta kultūros paslaugoms teikti.

Įgyvendinus projektą, Venclauskių namuose bus sukurtas platus modernių kultūros paslaugų asortimentas, sudarysiantis galimybes vienoje vietoje skirtingo amžiaus ir interesų lankytojų grupėms patenkinti savo kultūrinius, edukacinius, pažintinius poreikius.

Restauravus objekte atrastą unikalią XX a. pr. vidaus patalpų polichromiją, autentiškoje istorinėje aplinkoje bus įrengta XX a. pirmos pusės Šiaulių miesto istorijos ekspozicija, atspindinti laikmečio gyvenimo būdo ypatumus, pristatanti pagrindinius istorinius įvykius ir su jais susijusias asmenybes. Ekspozicijoje planuojama vystyti dvi tampriai persipynusias istorinio pasakojimo linijas – tautiškai sąmoningos, pilietiškai aktyvios bei daugiavaikės Venclauskių šeimos ir Šiaulių, kaip didmiesčio ir antrojo pagal reikšmę miesto šalyje, istorijas.

Objekte taip pat bus sukurtos keičiamų parodų ir renginių erdvės, bus įrengtos edukacinių užsiėmimų ir atvirų kūrybinių dirbtuvių patalpos, veiks leidinių ir suvenyrų pardavimo bei lankytojų poilsio zona, muziejinei-kultūrinei veiklai bus pritaikyta ir Venclauskių namų sodo teritorija, kurioje numatyta įrengti interaktyvią lauko ekspoziciją, poilsio ir žaidimų zonas.

Venclauskių namų infrastruktūra bei muziejinės veiklos priemonės bus pritaikytos ir neįgaliųjų lankytojų poreikiams, objekte numatyta įrengti keltuvus, pandusus, liftą, ekspozicijoje įdiegti specialius lytėjimo, vaizdo ir garso elementus ir pan.

Pastatas priklausė vienai iškiliausių ir labiausiai miestui tarpukariu nusipelniusių šeimų – Kazimierui ir Stanislavai Venclauskiams. Architekto Karolio Reisono projektuotas pastatas – ryškus tarpukario modernizmo architektūros objektas, tiek savo eksterjero, tiek interjero išraiška atstovaujantis ryškiausias tarpukario stilistines tendencijas.

Aktualizuotą kultūros paveldo objektą visuomenei planuojama pristatyti 2020 m. pradžioje. Tikimasi, kad po projekto įgyvendinimo objektas kasmet sulauks apie 10 tūkst. lankytojų.

Taip pat skaitykite

Dantų implantų pranašumai: šypsenos ir burnos sveikatos atkūrimas

Dantų implantavimas Vilniuje Domus Dentes klinikoje iš esmės pakeitė odontologijos sritį, siūlant nuolatinį ir veiksmingą ...