Šeštadienis , 20 balandžio 2024
Pagrindinis / Įvairenybės / Šventiniu laikotarpiu Chaimo Frenkelio viloje – paroda „Krikščionybės siužetai XIX a. italų graviūrose“

Šventiniu laikotarpiu Chaimo Frenkelio viloje – paroda „Krikščionybės siužetai XIX a. italų graviūrose“

Kasmet Šiaulių „Aušros“ muziejus artėjant didžiosioms metų šventėms pristato parodą, kuri priartina prie advento laikotarpiui būdingo susikaupimo, ramybės ir apmąstymų. Šiemet, gruodžio 3 dieną, Chaimo Frenkelio viloje atidaryta paroda „Krikščionybės siužetai XIX a. italų graviūrose“ iš Valstybinio Gardino religijos istorijos muziejaus rinkinių. Parodoje eksponuojamos XIX a. menininkų pagal žymius XV–XVII a. Italijos renesanso epochos tapybos meistrų darbus reprodukuotos graviūros, kurias galima apžiūrėti iki 2016 metų sausio 31 dienos.

Parodos pristatyme skambėjo Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų mokyklos moksleivių akordeonu atliekami kūriniai. Atidaryme dalyvavo Baltarusijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Korol, Valstybinio Gardino religijos istorijos muziejaus direktorė Rita Jenčelovskaja.

Lietuvą ir Baltarusiją sieja glaudūs istoriniai ir kultūriniai ryšiai, suteikiantys galimybių muziejų kūrybiniam bendradarbiavimui. 2013 m. Šiaulių „Aušros“ muziejaus paroda „1863 metų sukilimas: veidai, vardai, istorijos“ buvo eksponuojama Valstybiniame Gardino istorijos ir archeologijos muziejuje. Tuomet užsimezgė profesiniai ryšiai ir su kitais Gadino muziejais, iš jų ir Valstybiniu Gardino religijos istorijos muziejumi, kurio rinkiniai turtingi meno, istorijos eksponatų. Buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Pažinčiai su šiuo muziejumi pasirinkta XIX a. italų graviūrų kolekcija, kurią muziejus įsigijo Vilniuje XX a. 9 dešimtmetyje.

Chaimo Frenkelio vila
Chaimo Frenkelio vila

Parodos eksponatai – originalūs plieno raižiniai, XIX a. sukurti pagal garsių XV–XVII a. Italijos Renesanso tapytojų: Sandro Botticelli, Raphaello, Domenico Puligo, Andrea del Sarto ir kt. pasaulyje žinomas religinio turinio kompozicijas. Kadangi pagrindinis darbų užsakovas buvo bažnyčia, daugelyje darbų vaizduojami krikščioniški siužetai. Tuo metu sukurti šventųjų atvaizdai, religinės tematikos graviūros, šiandien yra svarbi europinio meno paveldo dalis.

Per parodos atidarymą menotyrininkė Ernesta Šimkienė pastebėjo, kad išraižytų reprodukcijų kūrimas yra sudėtingas procesas, reikalaujantis idealaus tapybos kūrinio sumažinimo, išlaikant atitinkamas proporcijas ir perkeliant ne tik vaizdą, bet ir jo skleidžiamą mintį ir galią. „Šiauliečiai turi unikalią galimybę apžiūrėti ir pasigilinti į graviūrose perteikiamas emocijas“, – pastebėjo E. Šimkienė.

Po parodos atidarymo vykusiame pokalbyje Baltarusijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Korol pasidžiaugė galimomis abiejų šalių kultūrinių mainų galimybėmis „Aušros“ muziejuje. Jis pasisiūlė tarpininkauti pakviečiant į Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalį kolektyvus iš Baltarusijos.

Kitą dieną po parodos atidarymo kolegos iš Valstybinio Gardino religijos istorijos muziejaus susipažino su Šiaulių „Aušros“ muziejumi, buvo aptartos galimybės Gardine eksponuoti tik ką „Aušros“ muziejuje pasibaigusią kunigo-skulptoriaus Antano Rimavičiaus kūrinių parodą „Dievui ir žmogui“. Aptartos ir kitos bendradarbiavimo galimybės.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė, tel. (8 41) 52 43 98, 8672 2 11 52.

Taip pat skaitykite

Dantų implantų pranašumai: šypsenos ir burnos sveikatos atkūrimas

Dantų implantavimas Vilniuje Domus Dentes klinikoje iš esmės pakeitė odontologijos sritį, siūlant nuolatinį ir veiksmingą ...