Sekmadienis , 21 liepos 2024
Pagrindinis / Gyvenimas / 2016 metai „Dvarų kultūros atspindžiai“

2016 metai „Dvarų kultūros atspindžiai“

Dar niekada nebuvo taip paprasta nusikelti į viduramžius ir stebėti, kaip kalavijus suremia geriausi kovotojai, kaip XVII–XVIII a. prabanga ir grakštumas susipina istoriniuose šokiuose, kaip atgyja apleisti Lietuvos dvarai. Aukštaitijos regione prasidėję Lietuvos muziejų kelio renginiai įgavo pagreitį ir šią savaitę lankytojams siūlo itin įdomią bei įtraukiančią programą.

Lietuvos muziejų kelias
Lietuvos muziejų kelias

Pažinti ir patiems išbandyti istorinius šokius padės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų rengiamos popietės, vyksiančios Vilniuje ir dvaruose Rokiškyje bei Kaune. Energetikos ir technikos muziejus intriguos kviesdamas sužinoti ar tikrai Lietuvoje pirmoji elektros lemputė užsidegė Rietave, kunigaikščių Oginskių dvare. Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus pristatys tris premjeras kunigaikščių Oginskių parodoje. Rokiškio krašto muziejuje vyks kraują stingdantis viduramžių turnyras skambiu pavadinimų „Roko kalavijas“, Jonavo krašto muziejus atgaivins apleistas Barborlaukio dvaro erdves, Kėdainių krašto muziejus organizuos ekskursiją, aplankant krašto dvarus. Biržų krašto muziejuje „Sėla“ lankytojai bus supažindinti su viena garsiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės giminių – Radvilomis, o Lietuvos liaudies buities muziejuje – su kompozitoriaus, diplomato, visuomenės veikėjo kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio gyvenimu ir kūryba.

Aukštaitijos regione Lietuvos muziejų kelio renginiai tęsis iki liepos 24 dienos.

Artimiausių renginių programa

Birželio 28 d.
Kėdainių krašto muziejus, Senosios Rinkos aikštė, Kėdainiai, tel. 8 650 45 585

Ekskursijos metu aplankomi Stasynės ir  Lančiūnavos dvarai, priklausę Kognovickių giminei, Pavermenio dvaras, 200 metų priklausęs baronams de Brunovams, Terespolio dvaras, valdytas dvarininkų Chrapovickių ir grafo Kreico valdytas Akademijos dvaras bei parkas. Ekskursija baigiama Lietuvos geografiniame centre – Ruoščių kaime.

Birželio 29 d. 17 val.
Biržų krašto muziejus „Sėla“, J. Radvilos g. 3, Biržai, tel. 8 652 18485

Biržų pilies arsenale vyks istorinio albumo „Kunigaikščiai Radvilos“ pristatymas. Autorių kolektyvo (Lietuva, Ukraina, Baltarusija) gausiai iliustruotame istoriniame albume pristatoma viena garsiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės giminių – Radvilos. Knygoje aprašomi ryškūs Radvilų giminės įžiebti kultūros židiniai, miestai, kurie iki šiol mena Radvilų vardą ir atskleidžia kultūrinę bendrystę, siejančią didžiulį Rytų Europos regioną – Lietuvą, Baltarusiją ir Ukrainą. Pristatyme dalyvaus albumo autorės – prof. Raimonda Ragauskienė, doc. Genutė Kirkienė.

Birželio 29 d. 17.30 val.
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerija, Nepriklausomybės a. 12, Kaunas, tel. 8 610 03733

Muzikinis atradimas –  M. ir K Petrauskų lietuvių muzikos istorijos muziejuje netikėtai aptiktos Oginskių dvarų gaidos, paties kunigaikščio Oginskio muzikiniai kūriniai. Su šiuo atradimu supažindins muziejaus specialistė Aušra Strazdaitė-Žiberkienė. Ta proga pirmą kartą pianistas Benediktas Bartulis atliks Rietavo dvaro orkestro vadovo Aloyzo Zenono Butkevičiaus kūrinį. Bus sutiktas ilgai lauktas išsamus Oginskių dvaro Plungėje kolekcijos katalogas. Knygos sudarytojas Osvaldas Daugelis ir viena iš straipsnių autorių dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė pristatys Oginskių giminės istoriją ir turtingą kolekciją, nuo 1925 m. saugomą Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje.

Birželio 29 d. 19 val.
Kupiškio etnografijos muziejus, Adomynės dvaras (Kupiškio r., Adomynė), tel. (8 459) 354 39

Birželio 26–30 d. Adomynės dvare vyksta Rokiškio ir Kupiškio rajonų tautodailininkų pleneras ,,Adomynės dvaro labirintai“, kuriame tautodailininkai fiksuoja dvaro erdves, architektūrines detales, vidaus interjero elementus. Birželio 29 d., uždarant plenerą, vyks darbų paroda, koncertuos Kupiškio kultūros centro Subačiaus padalinio kapela „Ciongas“.

Birželio 30 d. 15 val.
Rokiškio krašto muziejus, Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis, tel. (8 458) 315 12

Liepos 1 d. 15 val.
Kauno rajono muziejaus Raudondvario dvaras, Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno raj., (837) 548254

Rokiškio krašto muziejaus ir Kauno rajono muziejaus Raudondvario dvaro erdves užpildys kartu su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmais organizuojama koncertinė-pažintinė-edukacinė programa „Istorinis šokis Lietuvos dvaruose”. Dalyvių lauks doc. dr. Helmuto Šabasevičiaus paskaita „Šokis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dvarų teatruose”,  choreografines ir muzikines keliones kuriančios trupės „Cie Fantaisies Baroques“ (Prancūzija) šokių edukacija ir įspūdingas jų teatralizuotas pasirodymas „Didžioji prancūziška puota“, supažindinsianti su XVII–XVIII a. didybe ir prabanga.

Birželio 30 d. 17 val.
Energetikos ir technikos muziejus, Rinktinės g. 2, Vilnius, tel. (8 5) 275 4312

Viešoje paskaitoje „Pirmosios elektrinės Lietuvos dvaruose“ žymus Lietuvos energetikos sistemos kūrėjas, istorijos tyrinėtojas Stasys Bilys papasakos apie elektros atsiradimą dvaruose ir atsakys kur Lietuvoje užsidegė pirmoji elektros lemputė.

Liepos 1 d.
Lietuvos liaudies buities muziejus, L. Lekavičiaus g. 2, Rumšiškės, Kaišiadorių r., tel. (8 346) 472 33

Parodoje „Mykolas Kleopas Oginskis. Sugrįžimas į Tėvynę“ išsamiai supažindinama su kompozitoriaus, diplomato, visuomenės veikėjo kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio (1765–1833) gyvenimu ir kūryba. Paroda leis ne tik iš naujo atrasti ir pažinti šią asmenybę, bet ir giliau suvokti dramatiškus XVIII a. II p. istorinių lūžių įvykius, kurių metu iš pasaulio žemėlapių buvo ištrintas Abiejų Tautų Respublikos, tuo pačiu ir Lietuvos vardas.

Parodą parengė Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus bendradarbiaudamas su Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos skyriaus mokslininkais, Regionų kultūrinių iniciatyvų centro darbuotojais ir kitais partneriais.

Paroda veiks iki rugpjūčio 31 dienos.

Liepos 2 d. 15 val.
Rokiškio krašto muziejus, Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis, tel. (8 458) 315 12

Rokiškio krašto muziejuje liepos 2 d. atgys viduramžių miestelis, vyks amatininkų turgus, o geriausi kovotojai iš istorijos rekonstrukcijos klubų varžysis jau trečiajame viduramžių turnyre „Roko kalavijas“. Turnyras vyks pagal tarptautinio viduramžių kovų turnyro taisykles, riteriai kausis trijose skirtingose kategorijose. Pertraukų metu žiūrovai bus kviečiami varžytis smagiose viduramžių ginklanešių užduotyse. Varžytuves vainikuos šventinis koncertas, kuriame skambės Virginijos Skeirienės, Donio ir svečių iš Baltarusijos „Lity Taler“ specialiai šiam renginiui parengtos dainos.

Liepos 2 d. 10 val.
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Katedros a. 4, Vilnius, tel. (8 5)  262 0067

Po šokių Rokiškio ir Kauno dvaruose istorinio šokio diena persikels į Vilnių – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus. Čia įvairios veiklos prasidės jau nuo 10 val. Viešose paskaitose ir per filmų peržiūras lankytojai sužinos istorinio šokio subtilybių ir intriguojančių faktų. Nemokamoje edukacinėje programoje „Pavanos ritmu“ galės išmokti pagrindinių istorinio šokio žingsnelių. Norintys turiningai praleisti pusdienį su šeima ar draugais kviečiami dalyvauti ekskursijose ir specialiame žaidime, o vakare – pasimėgauti senosios muzikos ir istorinio šokio meistrų iš Prancūzijos „Cie Fantaisies Baroques“ teatralizuotu koncertu „Didžioji prancūziška puota“.

Liepos 2 d. 17 val.
Jonavos krašto muziejus, Barborlaukio dvaras Kauno aps. Jonavos r. Barbolaukio k., tel. (8 349) 51446.

Jonavos krašto muziejus apleistose Barborlaukio dvaro erdvėse rengia šiuolaikinio meno festivalį „Atverk duris“. Pasivažinėjimas karieta dvaro liepų alėja, tapybos plenero darbų parodą dvaro kieme, Jonavos rajono dvarų fotografijų paroda, meninės instaliacijos dvaro rūsyje, šviesos galerija dvaro patalpose, šviesos fotografija dvaro rūsyje – tai tik dalis veiklų, kurios bus siūlomos festivalio lankytojams. Poezijos gerbėjus džiugins aktorė Olita Dautartaitės ir poetas Mindaugas Švėgžda, skambės Bardų dainos dvaro verandoje (Gabrielė Goštautaitė, Andrius Šukutis, Gražina Švėgždė, Kristijonas Ribaitis, Andrius Zalieska).

Projekto rengėjas – Lietuvos muziejų asociacija ir 50 muziejų visoje Lietuvoje.
Projektą remia – Lietuvos kultūros taryba.
Informacinis remėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.
Išsami šių metų projekto programa skelbiama Lietuvos muziejų portale www.muziejai.lt.
Informaciją Aukštaitijoje teikia  Šiaulių „Aušros“ muziejaus kultūrinių renginių koordinatorė Jolita Kirkilaitė, tel. 8 41 43 36 80, el. paštu [email protected].

Taip pat skaitykite

Namų apdaila: kodėl vis dažniau pasirenkamos plytelės?

Šiuolaikiniai namai dažnai atspindi savo šeimininkų skonį, individualumą ir gyvenimo būdą. Vienas iš svarbiausių elementų, ...