Šeštadienis , 27 lapkričio 2021
Pagrindinis / Įvairenybės / Atidengta autentiška Šiaulių „Aušros“ muziejaus Venclauskių namų sienų tapyba restauruojant pastatą bus išsaugota

Atidengta autentiška Šiaulių „Aušros“ muziejaus Venclauskių namų sienų tapyba restauruojant pastatą bus išsaugota

Šiaulių „Aušros“ muziejaus Venclauskių namuose polichromijos tyrimų metu atidengta sienų tapyba privertė aiktelėti net patyrusią šios srities meistrę. Darbus atliekanti aukščiausios kategorijos sienų tapybos restauratorė, polichromijos specialistė Indrė Valkiūnienė baigusi tirti namo sienas atvėrė autentiškus pirminio tapybinio dekoro fragmentus.

Tyrimai atlikti Šiaulių „Aušros“ muziejaus iniciatyva. Prieš pradedant įgyvendinti Venclauskių namų restauravimo projektą norėta išsiaiškinti, kiek autentiškas išlikęs pastato interjeras. Atidengta savita sienų tapyba pranoko visus muziejininkų ir restauratorių lūksčius. „Venclauskių namų interjeras atsiskleidė visu gražumu. Laukia didžiulis darbas – muziejininkų pareiga sutvarkius ir restauravus šį pastatą sukurti Šiauliams ir visai Lietuvai dar vieną įspūdingą kultūrinę erdvę“, – kalbėjo Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.

Restauratorė nustatė, kad sienos buvo ištapytos tik pastačius namą – 1925–1927 metais. Autentiškas Venclauskių namų sienų dekoras buvo išskirtinis, ryškus ir gana drąsus. Tuo metu puošniais įvairių spalvų gėlių raštais savo namus galėjo dekoruoti tik novatoriški, eksperimentuoti nebijantys šeimininkai. „Sienos ištapytos jautriai, profesionaliai – tai nėra elementarus trafaretinis dažymas“, – sakė restauratorė.

Venclauskių namų sienų tapyba pasižymi vaiskiomis, ryškiomis spalvomis, nėra pilkų ar blyškių tonų, vyrauja rožiniai, alyviniai, mėlyni atspalviai. Restauratorės atidengti gėlių motyvai dominuoja ir ant kambarių, ir ant laiptinės sienų. Vaizduojamos tradicinės, lietuvių darželiuose mėgstamos auginti gėlės: našlaitės, bijūnai, jurginai, tulpės. „Nors tapyba gana paprasta, Venclauskių namų sienų dekoras yra originalus, nerasite kito tokio“ – sakė restauratorė I. Valkiūnienė.

Venclauskių namų sienų tapyba
Jolitos Kirkilaitės nuotr.

Atidengtas autentiškas sienų dekoras bus vienas iš pagrindinių elementų atkuriant savitą Venclauskių namų interjerą. Išlikę autentiški langai ir durys, senose nuotraukose užfiksuoti baldai muziejininkams padės atkurti tokius pat namus, kokiuose gyveno jų šeimininkai – advokatas Kazimieras Venclauskis ir jo žmona aktorė Stanislava. Žymaus architekto Karolio Reisono tarpukario moderniosios architektūros pastatas kartu su autentišku interjeru kaip darnus ansamblis muziejaus lankytojams duris atvers po restauracijos. Šiems darbams numatyta 1,9 milijono eurų valstybės ir europinių investicijų.

Restauravus Venclauskių namus pirmajame ir antrajame pastato aukštuose bus įrengta Šiaulių miesto istorijos ekspozicija. Miesto istorija bus pasakojama parodant šių namų šeimininkų Stanislavos ir KazimieroVenclauskių gyvenimą. Dvi savo dukras ir keliasdešimt našlaičių išauginusi Venclauskių šeima karo metais gelbėjo žydus, buvo už tai apdovanota. Tad žydų bendruomenės istorija bei jos tragedija per Antrąjį pasaulinį karą taps vienu iš ekspozicijos akcentų. Taip pat bus atskleisti miesto raidos istoriniai, ekonominiai, politiniai, kultūriniai, švietimo ir visuomeniniai aspektai. Vaikams Venclauskių namuose planuojama sukurti edukacinių erdvių, o šeimų laisvalaikiui pritaikyti namo kiemą.

Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus R. Balzos teigimu, pradedamas įgyvendinti Venclauskių namų restauravimo projektas Šiauliams yra ypač svarbus, nes miestas labai nukentėjo per pirmąjį ir antrąjį pasaulinius karus, daug įspūdingų pastatų buvo nugriauta. Kita vertus, Šiauliams pakenkė ir požiūris, kad miestas neturi nieko vertinga, todėl autentiškos architektūros pastatai nebuvo tinkamai saugomi juos atstatant ir rekonstruojant. „Venclauskių namai Šiauliams reikšmingi ne tik dėl to, kad juose gyveno žinoma šeima, bet ir dėl autentiško tarpukario moderniosios architektūros pastato ir originalaus jo interjero“, – pasakojo direktorius.

Taip pat skaitykite

Būsto vidaus interjero atnaujinimas ir naudingi patarimai

Norite, kad jūsų nuosavo namo vidaus interjeras taptų šiuolaikiškesnis? Norite, kad jūsų namuose būtų kur ...