Dar prieš pora dešimtmečių žemės ūkio technikos pasaulis atrodė kiek kitaip. Dabar situacija šiame sektoriuje yra labai įdomi. Pasiaiškinkime, kas ir kaip. Pasižiūrėkime iš paprastų žmonių pozicijos, kaip jie mato visą žemės ūkio technikos verslą.
Lietuvos žemės ūkį sunaikino Lietuva, o prikėlė… Japonija
Taip, tai skandalinga mintis, tačiau pabandykite į ją įsigilinti. Prieš du dešimtmečius Lietuvoje buvo priimta nemažai teisės aktų, kurie leido įsigalėti stambiems ūkiams ir visiškai uždarė visas duris smulkiesiems, 3-5 hektarus žemės valdžiusiems ūkininkams. Tokie ūkininkai žemę dirbo darbiniais arkliais, retas turėjo traktorių, dažniausiai labai seną, dar sovietinės gamybos. Rimtai žemės ūkio technikai įsigyti reikėjo rimtos ES paramos, o ji buvo dalinama stambiems ūkininkams, užpildžiusiems šūsnis įvairių dokumentų. Tokiu būdu mažųjų ūkininkų su arkliukais ir vežimais mažėjo, ūkiai stambėjo, bet prieš gerą dešimtmetį kai kas pasikeitė.
Iš tolimosios Japonijos apsukrūs tautiečiai pradėjo vežti naudotus ir gerokai padėvėtus japoniškus traktoriukus. Jie visiškai galėjo pakeisti turėtą darbinį arklį. Šerti nereikia, reikalingi degalai, šiek tiek remonto ir galima pritaikyti turimus padargus.
Kaip tik prieš dešimtmetį pasaulį užvaldė tvarumo manija. Akivaizdu, kad daržoves nusipirkti dideliame prekybos centre yra pigiau, tačiau užauginti savo maisto produktai yra kur kas artimesni ir atitinka tvarumo idėjas. Taip iš noro gyventi tvariai grįžo noras užsiimti smulkiu ūkininkavimu. Ūkiuose arklius pakeitė nedideli ir vidutinio dydžio traktoriai.
Žemės ūkio technikos dalys – pelningas verslas
Apie automobilių rinkos stebukladarius lietuvius žinome visi, kaip jie sugeba iš dviejų daužytų automobilių padaryti vieną važiuojantį… Panašiai nutiko ir su žemės ūkio sritimi. Japoniški traktoriukai buvo remontuojami ir pritaikomi dirbti lietuviškomis sąlygomis, nors japonai apie tai net nesapnavo. Žemės ūkio technikos dalys tapo viena iš paklausiausių prekių nes reikia nuolatos remontuoti pagyvenusius traktorius ir įvairius padargus. Maža to, atsirado nemažai garažinių padargų gamintojų, kurie patys ėmėsi gaminti bulviakases, bulvių sodinamąsias, vagotuvus ir kitus padargus, kurie japoniškiems traktoriukams nebuvo pritaikyti.
O juk tokiai padargų gamybai reikalingi guoliai, ratukai, plienas, kitos žemės ūkio technikos dalys. Pas gerus meistrus, gaminančius vagotuvus ar bulviakases nusidriekia net eilės…
Kokią situaciją turime dabar?
Naudotų traktorių Lietuvoje yra daugiau nei arklių. Visiems jiems reikia ne šieno ir avižų, o dyzelino ir atsarginių detalių, kuriomis prekiaujama internetu. Niekas nekalba apie didžiulius traktorius, kurie dirba su tiesioginiais atstovais (vis dėlto kokybė yra prioritetas Nr. 1). Tiesiog yra mažų ir vidutinių traktorių segmentas, kuriam reikia daug dalių. O apie savamokslius traktorių vairuotojus ir ūkininkus prisižiūrėjusius Youtube vaizdo klipų iš viso neverta net pradėti kalbėti. Tik jų dėka elektroninės žemės ūkio technikos dalių parduotuvės klestės dar ilgai.
You must be logged in to post a comment.