Trečiadienis , 10 rugpjūčio 2022
Pagrindinis / Įvairenybės / IŠ JAV Į ŠIAULIUS – APŽIŪRĖTI JOVARO NAMO

IŠ JAV Į ŠIAULIUS – APŽIŪRĖTI JOVARO NAMO

Šiaulių ,,Aušros“ muziejaus poeto Jovaro name (Vytauto g. 116) lankėsi Debora Lucas, gyv. JAV. Jos tikslas – aplankyti savo senelio Kazimiero Žukausko gimtąjį namą, kurį jis pasistatė Šiauliuose tarpukariu ir 1927 m. įsteigė jame saldainių fabriką „Aušra“. Fabrike buvo įrengtos modernios mašinos, gaminusios apie 200 rūšių saldainių, šokoladą, marmeladą. 1928 m. „Aušros“ gaminiai žemės ūkio ir pramonės parodoje Kaune pelnė sidabro medalį. Baigiantis Antrajam pasauliniui karui, Žukauskai pasitraukė į Vakarus. Gyveno Vokietijoje, vėliau persikėlė į JAV. D. Lucas pasakojo,  kaip senelis vis prisimindavo šokoladu kvepiančius savo gimtuosius namus Šiauliuose ir svajojo, kad nors jo vaikaičiai aplankytų  širdžiai taip brangią vietą. Anūkė Debora įvykdė jo norą:  2016 m. liepos 20 d. atvykusi į Šiaulius – apsilankė buvusiuose senelio  namuose, užfiksavo kiekvieną giminės istorijai svarbios vietos kampelį. Susidomėjusi ji išklausė ir pastato XX a. II p. istoriją, susijusią su poeto Jonu Krikščiūno-Jovaro gyvenimu ir veikla. D. Lucas pažadėjo giminės archyve paieškoti  Šiaulių laikotarpio fotografijų, dokumentų.

D. Lucas  apžiūri buv. savo senelių namą
D. Lucas apžiūri buv. savo senelių namą

1946 m. šį apleistą Vytauto g. namą, Šiaulių valdžiai leidus, pasirinko poetas Jonas Krikščiūnas-Jovaras (1880–1967 m.). Atstatinėjo namą su pažįstamu Dapšiu. Poetas su šeima apsigyveno antrame, o Dapšiai – pirmame aukšte. 1980 m. mirus poeto našlei, name nutarta įsteigti muziejų. 1981–1985 m. vyko namo ir jo aplinkos rekonstrukcijos darbai. 1986 m. rugsėjo 25 dieną duris atvėrė memorialinis poeto J. Krikščiūno-Jovaro muziejus. 2010 m. buvo atnaujinti poeto memorialiniai kambariai, pirmame aukšte sukurta nauja ekspozicija „XX a. I p. knygynas“.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Birutė Lukošiūtė, tel. (8 41) 52 43 91.

Taip pat skaitykite

Būsto vidaus interjero atnaujinimas ir naudingi patarimai

Norite, kad jūsų nuosavo namo vidaus interjeras taptų šiuolaikiškesnis? Norite, kad jūsų namuose būtų kur ...