Antradienis , 18 birželio 2024
Pagrindinis / Gyvenimas / „KATĖS NAMAI“ – AMŽINŲJŲ VERTYBIŲ PAMOKA MAŽIAUSIEMS

„KATĖS NAMAI“ – AMŽINŲJŲ VERTYBIŲ PAMOKA MAŽIAUSIEMS

Rugpjūčio 18 dieną (ketvirtadienį) 18.00 valandą XIII tarptautiniame Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalyje – ilgai lauktas renginys mažiesiems. Amžinąsias vertybes puoselėjantį spektaklį vaikams „Katės namai“, pastatytą pagal Samuilo Maršako pasaką, pristato Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras. Rusų rašytojas Samuilas Maršakas laikomas vienu iš garsiausių pasaulio pasakininkų. Jo kūryba iki šiol žavisi mažieji žiūrovai. Vienas populiariausių spektaklių, statomas visame pasaulyje – „Katės namai“.

Ingridos Žilėnaitės nuotr.
Ingridos Žilėnaitės nuotr.

„Katės namai“ – tai paprasta, tačiau spalvinga ir įtraukianti istorija apie išpaikusią, dėl turtų pamišusią kačių šeimynėlę, pamiršusią širdies gerumą, dosnumą ir draugystę. Turtuolė katė į prabangius namus kviečiasi tik pasiturinčius bičiulius, o lauke šąlantys, alkstantys ir pagalbos meldžiantys kačiukai išpuikusiai katei ir jos kiemsargiui – nė motais.

Vieną dieną prabangius katės namus gaisras sulygina su žeme, tuomet ir paaiškėja skaudi realybė, kad nei vieno veidmainio bičiulio namuose pasipūtėlei katei vietos neatsiranda, o lūšnelėje gyvenantys, kadaise katės išvaryti kačiukai, suteikia nelaimėliams pastogę. Spektaklis išaukština amžinąsias vertybes, moko taurumo, nuoširdumo, artumo ir bendrystės. Pamokanti istorija primena, kad nevalia žeminti ir skriausti beturčių, vargšų benamių ar našlaičių, mat nežinia, kada pačiam gali tekti jų dalia.

Suaugusiesiems spektaklis taip pat įdomus: jie įžvelgia aliuzijų į nūdienos aukštuomenės gyvenimą. Drauge su vaikais pasaką žiūrintys tėvai vietoje išpuikusių kačių regi snobiškus žmonių vakarėlius, reklamuojamus blizgančiuose žurnaluose. Būtent dėl nesenstančio, amžinąsias  vertybes iškeliančio scenarijaus šis spektaklis jau dešimtmečius nedingsta iš teatrų repertuarų.

„Katės namų“ autorius – rusų rašytojas ir poetas, vaikų draugas ir vaikų literatūros kūrėjas Samujilas Maršakas – pirmuosius eilėraščius sukūrė būdamas 4 metų. Berniukas augo Voroneže, talentingo inžinieriaus išradėjo šeimoje. 15-metis Samuilas jau buvo prirašęs ne vieną sąsiuvinį eilių, kuriomis ir susižavėjo žymus rusų kritikas Vladimiras Stasovas. Jis pasirūpino, kad jaunuolis patektų į geriausią to meto gimnaziją Peterburge. Vėliau būsimasis rašytojas mokėsi Anglijoje, o grįžęs į gimtąją šalį pateko į karų ir revoliucijų draskomą kasdienybę, neteko tėvų. Tokiomis sudėtingomis sąlygomis jis subrendo kaip rašytojas. Pradėjęs rašytojo kelią, jis nusprendė kurti tik vaikams, nes matė, kad labiausiai kenčia mažamečiai, netekę tėvų.  Samuilas Maršakas ėmė leisti žurnalą vaikams, subūrė vaikų teatrą. Tada ir gimė neužmirštamos pjesės – „Dvylika mėnesių“, „Protingi daiktai“, „Katės namai“ –  sužavėjusios mūsų tėvus, senelius bei prosenelius. Samuilo Maršako kūryba lengvai skaitoma ir suvokiama, randa kelią į kiekvieno sielą ir sąžinę.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus l. e. Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos pareigas Jūratė Plungienė, tel. (8 41) 43 36 80.

Taip pat skaitykite

Namų apdaila: kodėl vis dažniau pasirenkamos plytelės?

Šiuolaikiniai namai dažnai atspindi savo šeimininkų skonį, individualumą ir gyvenimo būdą. Vienas iš svarbiausių elementų, ...