Ketvirtadienis , 9 gegužės 2024
Pagrindinis / Gyvenimas / Penki patarimai auklėjant vaikus

Penki patarimai auklėjant vaikus

vaikaiBūsimiems tėvams, ką tik iškeptoms mamytėms ir tėveliams bei neseniai į ugdymo ar auklėjimo sritį įžengusiems žmonėms labai reikia mokytis naujų dalykų bei sugerti informacija. Dirbant su vaikais arba juos auklėjant namuose, niekada negalima nustoti patiems mokytis ir tobulėti. Vaikas auga, keičiasi, todėl ir tėvų požiūris bei elgesys turi kisti. Tačiau tam tikri dalykai, viso auklėjimo ir viso ugdymo metu gali išlikti panašūs ir tokie patys. Mes pateiksime jums penkis dalykus, kuriuos turi žinoti kiekvieni tėvai, globėjai, auklėtojai, mokytojai, auklės bei vyresnieji broliai ir sesės. Štai penki patarimai, kurie padės auklėti vaikus!

Numeris 1: Pagarba sau ir kitiems!

Užaugęs žmogus turi būti pagarbus: kito turtui, kito sėkmei, kito nesėkmei, svetimiems žmonėms, o taip pat reikia gerbti ir save. Dažnai tėvai pamiršta, kad dažniausiai kovos būna už save ir kartais vaikas nežino, jog su juo elgiasi nepagarbiai ir jį tam tikrose srityse apstumdo. 

Dažniausiai pagarba sau apsibrėžia patyčių, užsisėdimo netoleravimu bei atsparumu kritikai. Reikia suprasti, kad visko gyvenime gali nutikti ir blogiausia, ką vaikas gali padaryti, tai leisti kitai nuomonei užgožti jo paties mintis bei pakeisti jo požiūrį į save, į blogąją pusę. Vaikas negali leistis engiamas ir žeminamas, jis arba ji turi išlikti orūs ir atstovėti už save.

Tačiau tuo pat metu reikia, kad atžala gerbtų kitą, mylėtų kitus visuomenės narius. Išmokykite juos užleisti vietą senam žmogui viešajame transporte, tegu berniukai palaiko duris moterims, tegu mergaitės visada nuneša nebenešiojamus rūbus į surinkimo punktą, o ne išmetą. 

Tai viską apibendrinus gauname tai, kad pirmasis patarimas būtų ugdyti vaiko pagarbą sau ir visuomenei.

Numeris 2: Žaidimai bei pareigos arba „noriu“ ir „reikia“

Jūs tik pažiūrėkite kiek žaislų galima rasti https://www.varle.lt/zaislai/ internetinėje parduotuvėje. Vaikas čia tiesiog spygautų iš laimės. Tačiau jis arba ji visada nori žaisti, o tvarkytis kambarį, padaryti pamokas ar nurinkti stalą – antraeiliai dalykai…

Senesnio sukirpimo žmonės nuolat piktinasi, kad kuo toliau, tuo labiau vaikai pamiršta pareigas ir žino tik apie savo teises. Nors jie nėra visiškai teisūs, tačiau tenka pripažinti, kad vaikai šiais laikais yra gerokai mažiau nuolankūs įprastiems autoritetams bei gali laisvai rinktis ko klausyti ir ko ne.

Tai, iš esmės yra geras dalykas, bet tėvų pareiga užtikrinti, kad vaiko „teisės“ neapsunkintų mokytojų, auklėtojų, trenerių ar kitų žmonių darbo. Vaikas turi suprasti, kad būdamas mokykloje jis turi pareigą atlikti pavestas užduotis, treniruotėje – daryti pratimus, o namuose – klausyti to, ko prašo tėvai. 

Jeigu jis arba ji turi kitokią nuomonę arba rimtą priežastį kodėl to galima nedaryti, tegu argumentuotai išdėsto savo mintis, nesikarščiuoja net tada, jeigu sprendimas jo ar jos netenkina. Išmokykite atskirti žaidimus nuo pareigų, paaiškinkite abiejų dalykų svarbą ir vietą gyvenime. Tada problemų tikrai nebus!

Numeris 3: Pirmiausia pasikliauti reikia savimi ir šeima!

Šis patarimas yra gana smarkiai susijęs su pirmuoju ir antruoju. Vaikai jau nuo mažų dienų turi žinoti, kad tarp šeimos narių nevalia turėti paslapčių. Viešoje erdvėje visada vienas kitą ginkite, net, jeigu jūsiškiai yra neteisūs, o problemas spręskite už uždarų durų. 

Taip vaikas jaus apsaugą ir nelaimės atveju nesislėps ir nebėgs iš namų, o viską pasakys tėvams. Kartu išspręsite bet kokias, vaiko gyvenime atsirandančias problemas.

Na, o taip pat vaikas turi augti ir savarankiškas. Nereikia tikėtis, kad kiti išties pagalbos ranką ar, kad mamytė ir tėvelis nuolat bus šalia. Ką galima pasidaryti pačiam ir reiktų atlikti savomis rankomis!

Numeris 4: Nesėkmė – tik trumpam atsidėjusi arba vėluojanti sėkmė!

Kuo žmogus jaunesnis, tuo sunkiau jam arba jai sekasi valdyti emocijas. Jūs tik pažiūrėkite kaip berniukai nervinasi žaisdami kompiuterinius žaidimus ir kaip liūdi mergaitės, jeigu suplyšta gražus rūbelis arba sulūžta lėlytė.

Tai nėra blogai, tačiau vaikų emocijas reikia kiek pažaboti. Stenkite juos auklėti taip, kad jie suvoktų, jog nenusisekusi partija ar prasta diena – gyvenimo dalis. Tą nesėkmę reikia kuo greičiau pamiršti, pasimokyti iš klaidų ir judėti toliau. 

Kelias į sėkmę yra nusėtas nesėkmėmis ir tik įveikus visas kliūtis galima pasiekti tikslą. 

Kelkite vaikams pasiekiamus tikslus (visose srityse, nuo to, kad lovą paklotų per greičiau nei minutę iki to, kad kompiuteriniame futbolo žaidime įmuštų bent 4 įvarčius) tam, kad jie juos įgyvendintų, pradėtų labiau gerbti save, o tuo pačiu ir kitų žmonių pasiekimus. 

Numeris 5: Vaiko energijos neatimsite, ją galite tik nukreipti tinkama linkme

Jeigu tai, kad žaidžiant kompiuterinį žaidimą ar užsiimant kita veikla, vaiko emocijos nevaldomos – jis nervinasi, atrodo apsėstas – nesistenkite iškart atimti tuos dirgiklius iš vaiko. Stenkitės tą apsėdimą sukelti kitiems dalykams. Konstravimas, mašinos, sportas, knygos, rašinėlių rašymas… Raskite veiklą, į kurią vaikas pasinertų taip pat aistringai, kaip ir į kompiuterinius ar paprastus žaidimus.

Taip pat skaitykite

Emokymai: kodėl nuotoliniai kursai tampa vis patrauklesni šiuolaikiniam žmogui?

Gyvename skaitmeniniame amžiuje: virtuali erdvė tampa vis svarbesnė mūsų gyvenime. Nenuostabu, kad ir mokymasis ne ...