Šeštadienis , 27 lapkričio 2021
Pagrindinis / Gyvenimas / PRIEŠ DIDŽIĄSIAS METŲ ŠVENTES – PARODA „GAILESTINGUMO KELIU: ŠVENTIEJI MENE“

PRIEŠ DIDŽIĄSIAS METŲ ŠVENTES – PARODA „GAILESTINGUMO KELIU: ŠVENTIEJI MENE“

2016 metų lapkričio 17 dieną, ketvirtadienį, 17.00 valandą Chaimo Frenkelio viloje (adresas Vilniaus g. 74, Šiauliai) atidaroma paroda „Gailestingumo keliu: šventieji mene“, skirta popiežiaus Pranciškaus paskelbtiems Šventiesiems Gailestingumo metams. Dailės skyriaus muziejininkė-vyresnioji specialistė Regina Tamašiūnaitė ves trumpą pažintinę ekskursiją, apžvelgiančią pagrindinius parodos akcentus ir prasmes. Atidarymo renginys nemokamas.

Baigiantis popiežiaus Pranciškaus paskelbtiems Šventiesiems Gailestingumo metams, Šiaulių „Aušros“ muziejus pristato parodą „Gailestingumo keliu: šventieji mene“. Parodoje eksponuojami XVIII–XIX a. šventųjų paveikslai iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus ir Lietuvos dailės muziejaus rinkinių bei XIX–XX a. pr. nešiojamieji procesijų altorėliai iš Telšių vyskupijos Mosėdžio ir Ylakių bažnyčių.

PARODA „GAILESTINGUMO KELIU: ŠVENTIEJI MENE“
PARODA „GAILESTINGUMO KELIU: ŠVENTIEJI MENE“

Procesijų altorėliai priskirtini prie pačių vertingiausių mūsų sakralinės dailės kūrinių. Šie meno kūriniai jungia tapybą, apvaliąją ir reljefinę skulptūrą, dekoratyvinę drožybą. Jie atspindi įvairių stilių kaitą. Altorėliai nuo XVII a. buvo neatsiejama bažnytinių iškilmių dalis, papuošdavo visą procesiją. Bažnyčios šventė – atlaidai – tai ypatingas gailestingumo momentas, todėl procesijų altorėliuose, be dažnai matomų Kristaus ir Švč. Mergelės Marijos atvaizdų, pasitaiko šventųjų paveikslų, kurių gyvenimo istorijos nusipelno didelės pagarbos ir stiprina tikinčiųjų dvasią.

Parodoje eksponuojamuose paveiksluose nutapyti šventųjų – šv. Pranciškaus Ksavero, šv. Valentino, šv. Kazimiero, šv. Kajetono, šv. Elzbietos Vengrės, šv. Antano Paduviečio, šv. Vincento Pauliečio, šv. Valburgos – atvaizdai ir jų gyvenimo istorijos.

Chaimo Frenkelio viloje pirmą kartą eksponuojamas po restauravimo sugrįžęs nežinomo dailininko paveikslas „Jėzus kviečia vaikus pas save“, nutapytas aliejiniais dažais ant metalo plokštės, kalinėtas reljefu, paauksuotas. Šiame paveiksle vaizduojama scena iš Šventojo Rašto: „Jėzus tarė mokiniams: „Leiskite mažutėliams ateiti pas Mane ir netrukdykite, nes tokių yra Dangaus karalystė. Iš tiesų sakau jums: kas nepriima Dievo karalystės kaip kūdikis, neįeis į ją“. Ir Jėzus laimino vaikus, apkabindamas ir dėdamas ant jų rankas.“

2015 m. gruodžio 8 d. – 2016 m. lapkričio 20 d. popiežius Pranciškus yra paskelbęs ypatingais jubiliejiniais Šventaisiais Gailestingumo metais. Šiuo laikotarpiu esame pakviesti švęsti ne kokio nors įvykio sukaktį, bet Dievo gailestingumą. Šventieji Gailestingumo metai pradėti švęsti atidarius Šventąsias duris (Vatikano Šv. Petro bazilikoje) ir bus užbaigti jas uždarius. Pasak popiežiaus, peržengę slenkstį, „leidžiamės apkabinami Dievo gailestingumo ir įsipareigojame būti gailestingi kitiems, kaip Tėvas yra gailestingas mums“. Gailestingumas yra Dievą ir žmogų suvienijantis kelias, nes atveria širdį vilčiai, kad esame visada mylimi, nors ir nuodėmingi. Šis gailestingumo slėpinys nuolat apmąstytinas iš naujo.

Ši paroda – tai puiki vieta susikaupti, apmąstyti nuveiktus darbus, prisiminti artimuosius ir uždegti viltį širdyse prieš didžiąsias metų šventes. Paroda veiks iki 2017-02-05.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Dailės skyriaus muziejininkė-vyresnioji specialistė Regina Tamašiūnaitė, tel. (8 41) 43 96 75.

Taip pat skaitykite

Kur pirkti atsargines automobilio detales po avarijos?

Automobilio avarija – tai ne tik rizika dėl galimų susižalojimų ir sveikatos sutrikimų bet ir ...