Ketvirtadienis , 25 balandžio 2024
Pagrindinis / Verslas / Verslo sektorius Lietuvoje: statistika ir apžvalga

Verslo sektorius Lietuvoje: statistika ir apžvalga

Verslas – ekonomikos variklis. Jo sėkmę lemia ne tik paties verslininko įgūdžiai, tačiau ir rinkos pokyčiai, žinoma, žmogiškieji ištekliai, kurie gali būti daugiau arba mažiau motyvuoti padėti tam tikrai veiklai sistemingai vystytis, galiausiai, verslo pobūdis, nes vienos veiklos sulaukia daugiau dėmesio ir kitos. 

Ar lietuviai yra verslūs žmonės? Ar įmonių skaičius Lietuvoje didėja, ar mažėja? Tai ir bandysime aptarti šiuo straipsniu.

 Dviejų metų pokyčiai Lietuvoje

Per paskutinius dvejus metus matyti nežymūs pokyčiai verslo sektoriuje. Statistikos departamentas dalinasi, kad 2020-ais metais šalyje veikė 278,6 tūkst. Įmonių. Tai reiškia, kad dešimčiai Lietuvos gyventojų teko po 1 įmonę. Lyginant su 2019-aias metais – juridinių asmenų skaičius padidėjo 3 procentais. Tiesa, 2022-ųjų metų spalio 12-osios duomenimis, mūsų šalyje veikė 250,3 tūkst. Įmonių. Akivaizdu, kad juridinių asmenų skaičius – sumažėjo. Visgi, kaip pastebi specialistai, ne taip ženkliai, kad tai rodytų prastėjančią ekonomiką. Apskritai paskutiniai keleri metai buvo sunkūs tiek verslui, tiek fiziniams asmenims, tad natūralu, kad pokytis yra. Tiesa, verslo sektoriuje jis gana nežymus.

Dažniausiai steigiamos nedidelės įmonės

Statistikos departamentas taip pat pabrėžia, kad Lietuvoje dažniausiai veikia nedidelės, vos iki 9 dirbančių asmenų įmonės. Tokios nedidelės įmonės apima beveik 40 procentų visos verslo rinkos. Žinoma, tai nereiškia, kad UAB steigimas nėra dažnas. 2022-ųjų spalio mėnesio duomenimis Lietuvoje veikė 129 016 UAB, išregistruotos 1 178 įmonės.

Žinoma, pirmiausia nemažą įtaką verslo sektoriui padarė Covid pandemija. Tiesa, poveikis buvo labai įvairus. Štai žemės ūkyje, žuvininkystės sferoje, miškininkystėje, informacinių technologijų sferoje buvo matomas ryškus verslo augimas. Didžiausią kritimą patyrė paslaugų sektorius.

Steigimas – reikalauja žinių

Nepriklausomai nuo juridinio asmens steigimo formos – reikia išmanyti kaip viską atlikti tinkamai, taip pat, kaip vesti apskaitą, kad būtų galima nesukti galvos dėl buhalterinių niuansų. Ypač populiaru samdyti specialistų komandas, įmones, kurias teikia buhalterines paslaugas, o ne asmeninius buhalterius. Tuomet mokama mažiau bei gaunamos platesnės paslaugos padedančios tiek tinkamai įsteigti verslą, tiek vesti apskaitą tvarkingai.

Taip pat skaitykite

Skaitmeninės „Doup“ vizitinės kortelės: nauji vėjai verslo komunikacijoje

Šiandieninėje sparčiai kintančioje verslo aplinkoje įmonės turi nuolatos prisitaikyti prie naujų technologijų ir skaitmeninių atnaujinimų. ...